Τελευταια Νεα
Φόρτωση...

«Χρυσή» η Τελτσίδου 3ος ο Αζωίδης! Μεγάλες στιγμές για το ελληνικό τζούντο στο Grand Prix της Αττάλειας.

Μεγάλες στιγμές για το ελληνικό τζούντο στο Grand Prix της Αττάλειας. Η Ελισάβετ Τελτσίδου (No-30 στην Ολυμπιακή κατάταξη) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας των -70 κιλών. . Ένα μήνα μετά το χάλκινο μετάλλιο στο Grand Prix του Μαρακές και την 7η θέση στο Grand Prix της Τιφλίδας, η Ελληνίδα τζουντόκα, και αθλήτρια του ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ, βρέθηκε και πάλι στο πόντιουμ των νικητριών μιας μεγάλης διοργάνωσης. Η Τελτσίδου με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας των -70 κιλών και σιγά-σιγά αναπληρώνει το χαμένο έδαφος στην παγκόσμια κατάταξη, μετά τον τραυματισμό που την κράτησε εκτός δράσης για σημαντικό χρονικό διάστημα! Αυτό μάλιστα είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Τελτσίδου σε Grand Prix, αφού εκτός από το Μαρακές ήταν 3η και στην Τιφλίδα το 2016. Η 23χρονη Τελτσίδου έφτασε στα ημιτελικά με τρεις νίκες. Επικράτησε της Ισπανίδας Ροντρίγκεζ, της Πόλινγκ από την Ολλανδία και της Σουκ από την Δανία. Στον αγώνα της τετράδας νίκησε με Ippon την Κινέζα Σουν, ενώ στον τελικό υπέταξε επίσης με Ippon την πολύμπειρη Πορτέλα από την Βραζιλία.